Ofte stillede spørgsmål
FAQ
Hvorfor vælge psykologbehandling uden tilskud fra sygesikringen?
Den offentlige sygesikring i Danmark giver et betydeligt økonomisk bidrag til psykologbehandling i privat regi. Ordningen er dog langtfra perfekt, hvilket betyder, at der kan være god grund til at vælge at få behandling hos en psykolog, der ikke er medlem af tilskudsordningen.
Tilskudsordningen gælder kun for behandling hos psykologer med ydernummer. Ydernummeret tildeles af regionerne til et begrænset antal psykologer. For at psykolog kan få ydernummer, skal vedkommende kunne dokumentere, at være autoriseret, og have en vis erfaring fra privat praksis. Ydernummeret siger ikke noget om kvaliteten af behandlingen, kun om mængden af psykologens erfaring.
Den vigtigste grund til, at det ikke er alle kvalificerede psykologer der tildeles ydernummer er, at det er dyrt for regionerne at give tilskud til behandlingen. Derfor er der indført en række begrænsninger for hvem der kan få tilskud. Der er derfor aldersbegrænsninger på angst- og depressionsbehandling, og der er også kvoter for hvor mange penge ydernummerpsykologerne må tjene på at behandle disse diagnoser. Det kan derfor ske, at du har ret til tilskud, men at den psykolog du opsøger har opbrugt sin kvote, og derfor ikke kan tage dig ind.
Kortere ventetid
Større fleksibilitet i kalenderen
På grund af den store søgning til ydernummerpsykologerne, kan det også være svært at få tider til et sammenhængende forløb. Et behandlingsforløb bør starte intensivt for, at overvinde udfordringer i forhold til at bruge terapien. Bliver der for langt mellem sessionerne, skal der bruges for megen tid på at starte forfra ved hvert møde. Det kan også være svært at tilpasse aftaler til at passe med eksempelvis arbejds- eller togtider.
Hos mig er det muligt at få ugentlige samtaler. Tre timers opstart sikrer, at du får den nødvendige forståelse af din problemstilling til, at fortsætte behandlingen mellem sessionerne.
Længere varighed af sessioner
Hos de fleste ydernummerpsykologer varer en time 45 minutter. Hos mig varer en time 60 minutter, så der er tid til at den nye viden kan sætte sig fast i hukommelsen. Oplevelsen af travlhed virker forstyrrende for den terapeutiske proces, fordi det flytter opmærksomheden fra den psykologiske problemstilling til relationen til behandleren. Det er meget gavnligt for alle dele af den terapeutiske proces, at forholde sig til relationen til sin behandler, men det er en forudsætnig, at der også er tid til det.
Når du vil estimere prisen på et behandlingsforløb, vil det stadig være billigere time for time, at få tilskud til behandlingen. Det der er sværere at regne ud er, hvor meget kortere behandlingen bliver ved at gøre noget ved problemet nu, fremfor at vente.
Skal jeg forberede mig på terapiforløbet eller på de enkelte samtaler?
Det kan være en god ide at gøre sig nogle tanker om hvordan du selv oplever den psykologiske problemstiling du vil have hjælp med, og kan komme i tanke om et eksempel på en situation hvor problemet opstår. Husk at det handler om hvad du finder problematisk, ikke hvad din kæreste, dine forældre, din læge eller sagsbehandler synes. Du må gerne tænke over hvad du selv kan gørefor at løse problemet, men jeg forventer ikke at du selv har løsningen når du dukker op til første samtale. Husk på, at når et psykisk problem bider sig fast, er det som regel fordi vi ikke selv er i stand til at opdage eller forstå det! Det er min opgave som psykolog, at hjælpe dig med at opdage det.
Mellem sessionerne er det nødvendigt at tænke over hvad vi har snakket om siden sidst, og bruge den viden til at håndtere de situationer som normalt giver problemer. Jeg er ikke tilhænger af decideret hjemmearbejde, da det er mit indtryk, at det kan stresse mere end det gavner. Min erfaring er, at hvis behandlingen giver mening, bliver det nemmere for klienterne, at tænke og handle på en måder der virker helende, og som føles naturlig. Dette skyldes, at alle mennesker har en medfødt evne til at fornemme hvad der er sundt at tænke og gøre, og dette vil udfolde sig af sig selv, når forhindringerne fjernes.
Jeg oplever at behandlingen ikke hjælper, hvad er der galt?
Det er almindeligt at opleve tilbagefald eller stilstand i et terapiforløb. Jeg har oplevet mange klienter, der ikke gør opmærksom på hvis terapien går i stå, eller de oplever deres angstsymptomer intensiveres, enten af høflighed eller af frygt for at virke kritisk, og mange vender i stedet kritikken mod sig selv, for ikke at gøre det godt nok i terapien.
Der er en direkte sammenhængen mellem at turde reflektere åbent om den terapeutiske proces, og stille opklarende spørgsmål, og effekten af terapien. Den simple forklaring er, at det giver et langt bedre overblik over problemstillingen, når vi er to der holder øje med processen, og tør dele vores iagttagelser med hinanden. Jeg kan som regel godt se, om det vi gør sammen, fører dig i den rigtige eller forkerte retning, men din egen oplevelse er det mest præcise måleinstrument vi har til rådighed.
Jeg er nervøs for den første samtale. Hvad skal der ske?
Ved den første samtale får du udleveret behandlingsbetingelserne til godkendelse. Jeg beder også om lov til at videooptage samtalen, fordi jeg og evt. andre psykologer kan lære enormt meget af at analysere sådanne optagelser. Du har ret til at afvise videooptagelse.
Dernæst vil jeg spørge til dine ønsker og mål for behandlingen, dine egne overvejelser om hvad der forhindrer dig i at opnå disse, og om hvilke symptomer du har. Undervejs i samtalen deler jeg mine observationer med dig, dels for at sikre mig at jeg har forstået hvad du siger, dels for at hjælpe dig til selv at analysere en psykologisk problemstilling, og selv finde svar på dine spørgsmål.
Du vil opleve, at dine angstsymptomer tager til under samtalen. Målet er ikke at undgå disse symptomer, men at vi hjælpes ad med at regulere dem, så de ikke tager kontrollen fra dig. En let til moderat angst betyder at din krop arbejder på noget vigtigt, men hvis angsten nærmer sig en intensitet hvor du ikke kan koncentrere dig, hjælper jeg dig med at dæmpe den ned igen.
Mit ønske til behandlingen er, at du går fra hver samtale med en lidt bedre forståelse af hvad der forårsager dine symptomer, og at du har haft oplevelsen af, at du kan gøre noget ved dem.
Hvordan betaler jeg?
Jeg sender dig en faktura på den mailadresse du har opgivet. Du betaler med en bankoverførsel, fx med mobilbank. Husk at skrive fakturanummeret på overførslen, så du slipper for rykkere. Betalingsfristen er 7 dage, eller inden næste aftale. Hvis du ikke har modtaget en faktura efter din samtale, så kontakt mig pr. mail eller telefon hurtigst muligt.
Jeg benytter ikke Mobilepay, på trods af at der er angivet et Mobilepaynummer på fakturaen.
Jeg modtager kun kontanter efter særlig aftale, og opbevarer ikke kontanter i klinikken.
Hvor lang er ventetiden på behandling?
Ofte kan jeg tilbyde en tid indenfor 14 dag. Opstartssamtalen på 3 timer, som er min anbefalede måde at starte et forløb på kan der dog godt være op til en måneds ventetid på, og der kan være mindre perioder i løbet af året med stor tilgang til klinikken, hvor ventetiden er lidt længere. Jeg prioriterer kontinuiteten i behandlingen højt, og gør mit yderste for, at igangværende klienter ikke behøver vente mere end 14 dage på næste samtale.
Har du brug for hjælp?
Brug kun kontaktformularen til at aftale tider eller til korte praktiske oplysninger. Kontakter du mig for første gang, så husk at angive dit telefonnummer så jeg kan ringe dig op.